Centrum Świętego Jana Pawła II "Nie lękajcie się!" w Krakowie

Wieloletni sekretarz osobisty Ojca Świętego Jana Pawła II, ksiądz kardynał Stanisław Dziwisz, wystąpił z inicjatywą zbudowania ośrodka Jego pamięci, który ma pełnić jednocześnie rolę miejsca modlitwy, spotkań, wymiany poglądów, kształcenia i wolontariatu.

Mottem Centrum są słynne słowa wypowiedziane przez Ojca Świętego Jana Pawła II podczas inauguracji pontyfikatu: "Nie lękajcie się, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi".

Budowa trwa od 2008 roku i obejmuje: Sanktuarium pod wezwaniem Św. Jana Pawła II, Instytut Jana Pawła II, centrum wolontariatu, hotel i dom pielgrzyma, centrum rekolekcyjne, amfiteatr, plenerową drogę krzyżową, centrum rehabilitacyjne, park medytacyjno-rekreacyjny oraz inne obiekty.

Zupełnie wyjątkowym miejscem jest Sanktuarium, którego kustoszem został mianowany Prezes Centrum Jana Pawła II - wikariusz biskupi ks. Jan Kabziński. Sanktuarium rozmieszczone jest na dwóch poziomach. Część górną stanowi główny kościół, natomiast dolną tworzy ośmioboczny Kościół Relikwii otoczony licznymi kaplicami tematycznymi. Wśród relikwii i pamiątek po Świętym Janie Pawle II znajdują się tam między innymi: ampułka z krwią Ojca Świętego umieszczona w marmurowym ołtarzu, papieski krzyż pastoralny, ornat papieski oraz krzyż, przed którym modlił się Św. Jan Paweł II w czasie ostatniej za jego życia drogi krzyżowej w rzymskim Koloseum.

Wśród wielu symboli warto zwrócić uwagę na zaprojektowaną na wzór Krypty św. Leonarda na Wawelu Kaplicę Kapłańską, w której znajduje się płyta z pierwszego grobu Św. Jana Pawła w Grotach Watykańskich.

Warto pamiętać, że Centrum zlokalizowane jest w Krakowie, pomiędzy Łagiewnikami i Borkiem Fałęckim, w miejscu dawnej fabryki Solvay, w której Karol Wojtyła pracował w czasie II wojny światowej jako robotnik.

 

Centrum Świętego Jana Pawła II "Nie lękajcie się!" w Krakowie

Wtorek, 15 Październik 2019
20:23:45
Kraków - pogoda dzisiaj i jutro:
(prognoza 7-dniowa po kliknięciu)