Okolice Krakowa

 

Kiedy już, zmęczeni wielkomiejskim ruchem Krakowa i tłumami turystów, zapragniemy zmienić nieco klimat naszej wyprawy, warto pomyśleć o nieodległych od miasta miejscach, które z różnych względów przyciągają uwagę swoimi walorami krajobrazowymi lub związaną z nimi historią.

Tuż pod Krakowem, w kierunku południowo-zachodnim położony jest Tyniec, znany przede wszystkim z powodu Opactwa Tynieckiego, najstarszego istniejącego klasztoru w Polsce.

Zaledwie kilkanaście kilometrów od Krakowa leży Wieliczka, wpisana na listę zabytków UNESCO za sprawą wyjątkowej Kopalni Soli "Wieliczka", odwiedzanej co roku przez ponad milion turystów.

Niespełna 50 kilometrów od Krakowa leżą Wadowice, rodzinna miejscowość Karola Wojtyły, późniejszego Papieża Jana Pawła II.

W odległości około 60 km położony jest Oświęcim, miejscowość znana między innymi z hitlerowskiego obozu zagłady.

Na północ od Krakowa, już po przejechaniu 25 kilometrów dotrzemy do urokliwego Ojcowskiego Parku Narodowego, który wspólnie z okolicznymi dolinkami jurajskimi jest wspaniałym miejscem relaksu i wędrówek.

Około 100 km na południe od Krakowa leżą Tatry a u ich podnóża położone jest Zakopane, zwane nie bez powodu zimową stolicą Polski.

Wtorek, 15 Październik 2019
21:15:37
Kraków - pogoda dzisiaj i jutro:
(prognoza 7-dniowa po kliknięciu)