Wadowice - miasto rodzinne Jana Pawła II

 

Wadowice stały się znane całemu światu kiedy urodzony tu w 1920 roku Karol Wojtyła, już jako Kardynał Krakowski, został wybrany Papieżem i przyjął imię Jana Pawła II. Trudno się więc dziwić, że miejscowość ta jest celem licznych wycieczek osób prywatnych i grup pielgrzymów.

W samym centrum miejscowości można obejrzeć zarówno sam kościół parafialny, jak również zlokalizowane w bezpośrednim sąsiedztwie kościoła muzeum, na terenie domu, w którym urodził się i spędził młodzieńcze lata ten sławny Polak.

Największe zainteresowanie w barokowym kościele o białej fasadzie budzi oczywiście chrzcielnica, przy której został ochrzczony późniejszy Papież.

Warto również pamiętać, że kilkanaście kilometrów na wschód od Wadowic znajduje się Kalwaria Zebrzydowska znana ze swojego Sanktuarium, będącego celem miejscowych i okolicznych pielgrzymek. Kalwaryjskie "dróżki" wspominał zresztą wielokrotnie Jan Paweł II, który od najmłodszych lat nawiedzał je ze swoim ojcem.


Wiele cennych informacji na temat pamiątek zgromadzonych w Muzeum oraz młodości i życia Karola Wojtyły, a następnie Papieża Jana Pawła II znaleźć można na stronie internetowej Muzeum.

 
Czwartek, 27 Czerwiec 2019
14:08:06
Kraków - pogoda dzisiaj i jutro:
(prognoza 7-dniowa po kliknięciu)