Zakopane i Tatry

Zakopane położone jest w odległości 100 km na południe od Krakowa u stóp Tatr. Jak głoszą przekazy historyczne otrzymało przywilej osadniczy pod koniec XVI wieku od Stefana Batorego. Jego popularność zaczęła się jednak w połowie wieku XIX, przyczynił się do tego między innymi Tytus Chałubiński. Od 1933 roku Zakopane posiada prawa miejskie.

Jeszcze w XIX wieku Zakopane stało się na tyle sławne, że masowo odwiedzane było przez wiele wybitnych postaci polskiej kultury. Bywali tutaj między innymi: Henryk Sienkiewicz, Stefan Żeromski, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Władysław Orkan, Stanisław Ignacy Witkiewicz, Mieczysław Karłowicz czy Jan Kasprowicz. Do rozkwitu miasta przyczyniła się popularyzacja turystyki, taternictwa, doceniono także wyjątkowe zalety klimatyczne Tatr.

Warto wybrać się choćby na jeden, dwa dni z Krakowa do Zakopanego (autobusy i busy kursują na tej trasie z dużą częstotliwością) aby docenić urok tego wyjątkowego miejsca, mieć okazję do pobieżnego choćby zapoznania się z folklorem góralskim, skosztować smakowitych potraw regionu w jednej z dziesiątek restauracji serwujących tradycyjne dania góralskie. Nasz portal pomoże Państwu w rezerwacji miejsc noclegowych w bardzo atrakcyjnych cenach.

Noclegi Zakopane

Ci, którzy doceniają piękno przyrody, niezwykłe krajobrazy, szum górskich strumieni i wysokich smreków, powinni rozważyć dłuższy wypad w ten rejon aby delektować się tatrzańskimi szlakami, w których każdy znajdzie coś dla siebie jeśli chodzi o stopień trudności. Łatwo dostępne doliny jak Kościeliska, Chochołowska czy Strążyska, a także droga do Morskiego Oka gromadzą w słoneczne dni liczne wycieczki i spacerowiczów. Równie gwarno bywa na szlakach tatrzańskich o większym stopniu trudności wymagających od turystów odpowiedniejszego ubioru i wytrzymałości. Dla najbardziej doświadczonych pozostają wypady w górne partie Tatr Wysokich, trzeba jednak pamiętać o zachowaniu szczególnej ostrożności, poważne wypadki zdarzają się tam nawet profesjonalistom.

Przełęcz Liliowe jest granicą podziału między Tatrami Zachodnimi i Wschodnimi, te ostatnie dzielą się na Wysokie i Bielskie. Najwyższym szczytem Tatr po stronie polskiej są położone w Tatrach Wysokich Rysy (2499m), a po słowackiej Gerlach (2654m). Najwyższym szczytem polskich Tatr Zachodnich jest Starorobociański Wierch (2176m). Wśród turystów bardzo popularny jest położony najbliżej Zakopanego Giewont (1894m).

Szczególne miejsce w popularności wśród turystów i narciarzy zajmuje Kasprowy Wierch (1987m), od którego odchodzą trzy doliny: Dolina Bystrej, Dolina Suchej Wody Gąsienicowej oraz Dolina Cicha, ta ostatnia po stronie słowackiej. Na Kasprowy Wierch można podejść szlakami turystycznymi lub też wjechać kolejką linową zbudowaną w 1936 roku.

Pogoda Zakopane oraz prognoza na najbliższy tydzień

Wtorek, 17 Wrzesień 2019
06:14:07
Kraków - pogoda dzisiaj i jutro:
(prognoza 7-dniowa po kliknięciu)