Droga Królewska

Droga Królewska, rozpoczynająca się na Kleparzu, prowadząca obok Barbakanu, przez Bramę Floriańską, ulicę Floriańską, Rynek Główny, a następnie ulicą Grodzką docierająca na Wawel, była od stuleci najbardziej popularnym i gwarnym krakowskim szlakiem.

Na samym początku tej drogi, warto zwrócić uwagę na Kościół Świętego Floriana stojący w tym miejscu już od XII wieku, kiedy to sprowadzono do Polski relikwie tego Świętego. Dalej szlak prowadzi przez rozległy Plac Matejki, na którym znajduje się olbrzymi pomnik upamiętniający zwycięską dla Polski i Litwy bitwę pod Grunwaldem w roku 1410. Przy tym samym placu mieści się krakowska Akademia Sztuk Pięknych, będąca najstarszą uczelnią artystyczną w Polsce. Warto przypomnieć, iż jej pierwszym dyrektorem był słynny malarz - Jan Matejko. Tuż obok Placu Matejki znajduje się najsłynniejszy krakowski plac targowy tzw. Stary Kleparz, gdzie już w XV wieku handlowano zbożem i zwierzętami hodowlanymi.

Dalej, Szlak Królewski prowadzi obok Barbakanu, jednej z najlepiej zachowanych budowli obronnych w Europie, która została zbudowana na wzór fortyfikacji europejskich i arabskich. Barbakan strzegł miasta dzięki swoim grubym na 3 metry murom, siedmiu wieżyczkom i 130 otworom strzelniczym rozmieszczonym na czterech kondygnacjach. Całość otoczona była głęboką fosą napełnioną wodą.

Tuż za Barbakanem znajduje się Brama Floriańska, jedyna ocalała z ośmiu otaczających niegdyś Kraków. To główne wejście do miasta oznaczone jest z jednej strony orłem zaprojektowanym przez Jana Matejkę, z drugiej figurą Świętego Floriana. Ulica Floriańska powstała już w XIII wieku i przez wszystkie lata była jedną z najbardziej tłocznych ulic Krakowa. Warto zwrócić uwagę na dom z numerem 41, w którym mieszkał i pracował Jan Matejko.

Ulica Floriańska prowadzi do Rynku Głównego, największego placu średniowiecznej Europy. To wyjątkowe miejsce tętni życiem pełną dobę. W jednym z jego rogów wznosi się Bazylika Mariacka, wybudowana jeszcze przed lokacją miasta, z jej najcenniejszym zabytkiem - Ołtarzem Wita Stwosza. Za najstarszą świątynię miasta uważany jest jednak stojący nieopodal, u wylotu ulicy Grodzkiej, maleńki kościółek Świętego Wojciecha, który w obecnym kształcie powstał na przełomie XI i XII wieku w miejscu stojącego to wcześniej drewnianego.

Główny punkt Rynku stanowią od kilkuset lat Sukiennice, niegdyś dwa rzędy kamiennych kramów, później połączone w jedną całość i nakryte dachem. Tak jak niegdyś stanowią miejsce handlu, zmienił się jednak jego główny przedmiot i sprzedawane tu niegdyś bele sukna zastąpiły pamiątki.

Pozostałością po dawnym krakowskim Ratuszu jest 70 metrowa Wieża Ratuszowa, nieco odchylona od pionu, zwieńczona ogromnym zegarem.

Zmierzając na Wawel ulicą Grodzką trudno nie zauważyć najstarszego barokowego kościoła Krakowa Świętych Piotra i Pawła. Na kamiennym ogrodzeniu przed jego wejściem widnieją duże figury dwunastu apostołów. Warto dodać, że alternatywną uliczką prowadzącą równolegle na Wawel jest ulica Kanonicza, miejsce o wyjątkowej historii, które zamieszkiwały tan znane osobistości jak: Mikołaj Kopernik, Jan Długosz, Stanisław Wyspiański czy Karol Wojtyła, późniejszy Papież Jan Paweł II.

Poniedziałek, 24 Czerwiec 2019
17:12:38
Kraków - pogoda dzisiaj i jutro:
(prognoza 7-dniowa po kliknięciu)