Żydowski Kazimierz

 

Centrum "miasta żydowskiego" czyli żydowskiej części Kazimierza była ulica Szeroka. Otoczona ładnymi kamienicami, z synagogami (Starą, Remuh, Poppera, Na Górce) i placem targowym pośrodku oraz cmentarzem, była zawsze wyjątkowo gwarnym miejscem. Tak zresztą jest i do dzisiaj, wokół ulicy Szerokiej usytuowano wiele restauracji, kawiarni, hoteli, w miejscu dawnego cmentarza znajduje się obelisk poświęcony mieszkańcom Kazimierza zamordowanym podczas II wojny światowej przez hitlerowców.

Każdego roku na przełomie czerwca i lipca odbywa się na ulicy Szerokiej Festiwal Kultury Żydowskiej, jedno z największych tego typu wydarzeń na świecie, gromadzące tłumy krakowian, turystów z kraju i całego świata.

Przy ulicy Szerokiej 40 znajdują się synagoga Remuh z przyległym cmentarzem, jednym z najstarszych w Polsce. Synagoga Remuh była drugi żydowskim domem modlitwy na Kazimierzu, stąd też zwana była Synagogą Nową. Dzisiaj jest jedną z dwóch, w której odbywają się regularne nabożeństwa.

Przy ulicy Szerokiej 24 ulokowana jest Stara Synagoga, najstarsza, która przetrwała do dnia dzisiejszego. Mieści się w niej aktualnie oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

Przy ulicy Józefa 38 mieści się Synagoga Wysoka, której wysoka na 10 metrów sala modlitewna usytuowana jest na pierwszym piętrze. Kolejna synagoga - Izaaka - zlokalizowana jest przy ulicy Kupa 18. Jej początki sięgają roku 1644 i do dzisiaj odbywają się w niej nabożeństwa ortodoksyjnych chasydów. Z kolei Synagoga Kupa położona jest przy ulicy Warszauera 8.

Miejscem spotkań postępowych Żydów była natomiast Synagoga Tempel mieszcząca się przy ulicy Miodowej 24. Gromadzili się tam zwolennicy asymilacji i zerwania z ortodoksją. Jest to dzisiaj miejsce wielu ciekawych koncertów.

Ważnym miejscem żydowskiego Kazimierza jest Plac Nowy, jak niegdyś służy jako plac targowy, jest to także miejsce, w którym kwitnie życie towarzyskie współczesnego Kazimierza w licznych kafejkach, barach, restauracjach  i klubach muzycznych.

 

Wtorek, 17 Wrzesień 2019
06:09:42
Kraków - pogoda dzisiaj i jutro:
(prognoza 7-dniowa po kliknięciu)