Stare Miasto

 
Krakowskie Stare Miasto to obszar otoczony niegdyś murami miejskimi, później zastąpionymi zielonymi Plantami, stanowiącymi wyjątkowy park centrum Krakowa. Mury zostały rozebrane w XIX wieku, pozostał tylko ich fragment pomiędzy ulicami Szpitalną i św. Jana.
 
Kiedy tylko wyjdziemy z krakowskiego Dworca Głównego PKP trudno nie zauważyć olbrzymiego budynku Teatru im. Juliusza Słowackiego. Wybudowany pod koniec XIX wieku gmach składa się z trzech części mieszczących: foyer z klatkami schodowymi, widownię (to część przykryta zieloną kopułą) oraz scenę. Teatr słynie między innymi z wyjątkowej urody kurtyny wykonanej w 1894 roku przez malarza Henryka Siemiradzkiego. Tuż obok teatru usytuowany jest gotycki Kościół Św. Krzyża zdobiony XVI wiecznymi freskami.
 
Po drugiej stronie ulicy Szpitalnej położony jest Mały Rynek, stanowiący przez setki lat zaplecze położonego tuż obok Rynku Głównego. Rynek Główny opisujemy w sekcji - Droga Królewska.
 
W południowej części Starego Miasta warto zwrócić uwagę na sympatyczną ulicę Bracką, prowadzącą od Bazyliki oo. Franciszkanów i Krakowskiej Kurii do Rynku, miejsce urokliwych kafejek i niewielkich restauracji.
 
W połowie ulicy Brackiej znajduje się prowadząca do budynków Uniwersytetu Jagiellońskiego ulica Gołębia. U jej wylotu stoi Collegium Novum powstałe w latach 80-tych XIX wieku. Jego główną aulę zdobi płótno Jana Matejki przedstawiające Mikołaja Kopernika rozmawiającego z Bogiem. Nieopodal, przy ulicy Jagiellońskiej położony jest najstarszy polski budynek akademicki - Collegium Maius. Pierwszy wykład odbył się w nim w 1400 roku. W budynku tym do dzisiaj odbywają się największe uroczystości akademickie, jak na przykład wręczanie tytułów doktora honoris causa.
 
Nieopodal możemy podziwiać perłę architektury barokowej - Kolegiatę Świętej Anny, która jest od 600 lat ściśle związana z Uniwersytetem Jagiellońskim. To główny kościół uniwersytecki, w którym odprawia się co roku mszę na rozpoczęcie roku akademickiego.
 
Na północny zachód od Rynku znajduje się obszerny Plac Szczepański. Położone są przy nim między innymi: Pałac Sztuki Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych oraz Narodowy Teatr Stary im. Heleny Modrzejewskiej. Teatr ten powstał jako drugi w Polsce i rozpoczął działalność w tym budynku w 1799 roku (wcześniej, od roku 1781 działał przy Rynku Głównym).
 
 
Środa, 21 Sierpień 2019
20:38:46
Kraków - pogoda dzisiaj i jutro:
(prognoza 7-dniowa po kliknięciu)