Wawel i Wzgórze Wawelskie

 

Na Wawelskim Wzgórzu wznoszącym się przy zakolu Wisły powstał niezwykły zamek będący przez setki lat symbolem polskiej państwowości. Już około roku 1000 zaczęto w tym miejscu wznosić pierwszy kościół. Katedra Wawelska, którą mamy okazję podziwiać współcześnie, jest trzecią z kolei świątynią stojącą w tym miejscu. W jej centralnym miejscu znajdują się ołtarz i relikwie Świętego Stanisława.

W Katedrze przez wieki chowano polskich królów, tutaj spoczywają prochy Kazimierza Wielkiego, Władysława Łokietka czy Władysława Warneńczyka. Tutaj spoczęli także Adam Mickiewicz i Juliusz Słowacki. Tutaj znajduje się grób Józefa Piłsudskiego. Jedną z najpiękniejszych kaplic Katedry jest renesansowa Kaplica Zygmuntowska z kopułą pokrytą złoconymi łuskami. Pod katedrą mieści się wiele podziemnych korytarzy z najstarszą XII-wieczną kryptą Świętego Leonarda na czele. Warto zwrócić uwagę na monumentalną Wieżę Zygmuntowską kryjącą w sobie słynny Dzwon Zygmunta, zwiastujący tylko najważniejsze uroczystości i wydarzenia.

Sam Zamek Królewski, po przebudowie z XVI wieku stał się rezydencją renesansową. Jego wyjątkowym miejscem jest arkadowy dziedziniec otoczony krużgankami. Prywatne Apartamenty Królewskie służą dzisiaj prezentacji miejsc, w których zamieszkiwali słynni polscy władcy. W zamkowej Zbrojowni można podziwiać zbroje rycerskie a w Skarbcu koronne klejnoty i słynny miecz koronacyjny Szczerbiec.

Tuż pod Wawelskim Wzgórzem usytuowana jest Smocza Jama, z którą łączy się wiele legend o przedziwnym stworze zamieszkującym to miejsce, z którym rozprawił się w końcu zmyślnym sposobem dzielny Szewczyk Dratewka.

 
Środa, 21 Sierpień 2019
20:07:58
Kraków - pogoda dzisiaj i jutro:
(prognoza 7-dniowa po kliknięciu)