Ołtarze nadziei (3)

 

Kraków jest miastem kościołów, co widoczne jest szczególnie w jego zabytkowym centrum. Już od Średniowiecza mieszkańcy miasta chętnie oddawali się pod opiekę Świętych, pieczołowicie sprowadzając z odległych krajów ich relikwie czy doczesne szczątki.

Dlatego też powstało powszechne przekonanie, iż każdy znajdzie tu wsparcie określonego Świętego, którego moc odnoszona jest do konkretnej kategorii życzeń.


W Bazylice Mariackiej, po lewej stronie od wejścia usytuowana jest odgrodzona kratą Kaplica Świętego Antoniego (fot.3). To właśnie w tym miejscu niegdyś spędzali ostatnią noc przed egzekucją czy karą publicznej chłosty nieszczęśnicy, z tego też względu zwano ją Kaplicą Skazańców. Podobno ich gorliwe modlitwy niejednokrotnie zostały wysłuchane przynosząc nieoczekiwany zwrot wydarzeń.

Sława tego miejsca stała się tak powszechna, że swoje prośby w tym właśnie miejscu przekazywali liczni Krakowianie, którym nie groziły tak surowe jak niegdyś kary, lecz rozmaite zmartwienia kazały im szukać wszelkich dróg protekcji, także tej uświęconej imieniem Św. Antoniego.

 

Krakowskie ciekawostki

Środa, 21 Sierpień 2019
20:15:34
Kraków - pogoda dzisiaj i jutro:
(prognoza 7-dniowa po kliknięciu)