Miejsce szczególnych próśb (4)

 

Przy ulicy Augustiańskiej w krakowskiej dzielnicy Kazimierz znajduje się największy gotycki kościół Krakowa - pod wezwaniem Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej i Świętej Małgorzaty (fot. 4).

W kościele tym znajduje się Kaplica Matki Boskiej Pocieszenia, znana jako miejsce, gdzie szczególnie gorące prośby na pewno zostaną wysłuchane.

Tuż obok jest ołtarz z trumienką zawierającą relikwie profesora Akademii Krakowskiej, Izajasza Bonera, który w XVI wieku znany był z poświęcenia, wiedzy i katolickiej gorliwości. Słynął także z miłosierdzia, dobrych uczynków i cudów. Miał bowiem dar leczenia nawet ofiar zarazy. Niegdyś opowiadano, że wyłowiony z Wisły młody chłopiec, okryty opończą przez Izajasza Bonera, ożył po jego żarliwych modlitwach.

W bocznej nawie kościoła stoi rzeźba Świętej Rity w augustiańskim habicie. Ta żyjąca w XV wieku augustianka stała się patronką od spraw trudnych, czy nawet wręcz niemożliwych. Zmarła w 1447 roku, w XVII wieku została błogosławioną, a w 1900 roku Papież Leon XIII przyjął ją w poczet świętych. Jej symbolem stały się kwiaty białej lub różowej róży.

 

Krakowskie ciekawostki

Wtorek, 17 Wrzesień 2019
06:31:40
Kraków - pogoda dzisiaj i jutro:
(prognoza 7-dniowa po kliknięciu)