Krakowscy Artyści

 

Nie ma żadnej przesady w stwierdzeniu, że Kraków jest miastem artystów. Już przed laty, siedziba dworu królewskiego, a także wielu zamożnych rodów szlacheckich i mieszczańskich, sprzyjały zarówno tworzeniu, jak i rozwijaniu umiejętności zdolnej młodzieży.

Możliwość przebywania w tym historycznym miejscu, brania udziału w wielu epokowych wydarzeniach, kształcenia się na licznych wyższych uczelniach, odwiedzania pełnych arcydzieł galerii, kościołów czy dworów dawała niezwykłą szansę uczestniczenia w procesie kształtowania sztuki.

Także w czasach współczesnych, atmosfera Krakowa stwarza niezwykłą okazję biernego lub czynnego uczestniczenia w kulturze, zarówno też zaangażowanej, jak i bardziej przyziemnej. Nie zawsze musimy w tym celu wybierać się do teatrów, sal wystawowych czy koncertowych. W Krakowie sztuka często sama odnajdzie nas w plenerze, przy okazji Festiwalu Teatrów Ulicznych, czy codziennego muzykowania wielu utalentowanych osób na krakowskim Rynku lub na najbardziej uczęszczanych ulicach miasta.

Podziwiając współczesnych artystów Krakowa, warto pamiętać także o tych, których twórczość w latach minionych stanowiła źródło wielu wzruszeń i natchnienie dla następców.

Wtorek, 15 Październik 2019
21:16:57
Kraków - pogoda dzisiaj i jutro:
(prognoza 7-dniowa po kliknięciu)