Opera Krakowska

 

Pierwszy publiczny spektakl operowy w Krakowie miał miejsce w marcu 1782 roku. Po wybudowaniu Teatru Słowackiego przedstawienia operowe odbywały się w tym właśnie budynku (wcześniej na dworze Księcia Teodora Lubomirskiego oraz w pałacu Biskupa Kajetana Sołtyka).

Wśród znakomitych artystów, którzy wystąpili na krakowskiej scenie operowej trzeba wspomnieć między innymi: Jana Kiepurę, Adama Didura oraz Adę Sari, a w czasach bardziej współczesnych: Teresę Żylis-Gara, Jadwigę Rappe czy Wiesława Ochmana.

W 1954 roku powstało Towarzystwo Przyjaciół Opery, które stworzyło zespół na bazie muzyków Filharmonii Krakowskiej oraz absolwentów Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Krakowie. W tym samym czasie powstało też Towarzystwo Przyjaciół Teatru Muzycznego, które zajęło się stworzeniem Operetki Krakowskiej. W 1958 roku połączono obydwa zespoły.

W nowym budynku przy ulicy Lubicz Krakowska Opera funkcjonuje od grudnia 2008 roku. Jego widownia mieści 764 osoby, scena posiada powierzchnię 443 m², budynek posiada także spore zaplecze sceniczne, restauracyjno-bankietowe, sale do prób scenicznych.

Aktualny repertuar śledzić można na stronie internetowej Opery Krakowskiej.

Wtorek, 15 Październik 2019
21:20:00
Kraków - pogoda dzisiaj i jutro:
(prognoza 7-dniowa po kliknięciu)